Home>>HSM6DC-250 DC plastic shell circuit breaker
  • Low-voltage distribution
    • Intelligent Type Air Circuit Breaker
    • Moulded Case Circuit Breaker
      • Thermal Magnetic Moulded Case Circuit Breaker
      • Intelligent Type Moulded Case Circuit Breaker
      • Residual Current Circuit Breaker
    • Switch Disconnector
    • End Terminal Appliances
    • surge protector
    • automatic transfer switch automatic switch
    • Intelligent instrument
  • Medium voltage distribution
    • Vacuum circuit breaker
  • Industrial control and protection
    • AC contactor
    • motor protector
    • control and protection switch
    • series thermal overload Relay
  • New energy
  • Complete sets of equipment
    • Low Voltage Complete-set Switchgear Equipment
    • High Voltage Complete-set Switchgear Equipment
    • Prefabricated substation
  • Email [email protected]
    • Technical 0571-82699110
    • Sales 0571-82699109
    • Service 0571-82600655
HSM6DC-250 DC plastic shell circuit breaker
Description
HSM6DC-250 DC plastic shell circuit breaker is suitable for  DC ungrounded and negative grounding and central point grounding system of the rated DC voltage of 1000V,rated working voltage up to DC 1000V, rated current 100A to 250A .It meet the requirements of the PV junction box environment and the protection of circuit and equipment under overload, short circuit and under voltage.
DownloadHSM6DC-250 DC plastic shell circuit breaker
Tags
  • Low-voltage distribution
  • Product Detail
  • Parameters
The circuit breaker has a total of five 250A shell, the current specification 100A~250A.
  • Installation location altitude not exceeding 2000m
  • Damp heat type circuit breaker can meet the requirements of wet tropics
  • conditions of normal use
Elevation 4000m and below, More than 2000m need to be modified to use
Pollution level is 3.
Damp heat type circuit breakers can withstand the effects of hot and humid, salt fog, fog bacteria.
The circuit breaker should be installed in the absence of rain and snow
Model HSM6-250
Rated current A 100/125/140/160/180/200/225/250
Pole 3 4
Rated insulation voltage V 1000
Rated impulse withstand voltage V 8000
Rated operating voltage 500V、750V、1000V
Limiting short-circuit breaking capacity kA DC 500V 65 /
DC 750V 40 50
DC 1000V / 40
Operation short circuit breaking capacity kA DC 500V 65 /
DC 750V 20 50
DC 1000V / 20